Polski Związek Funduszy Pożyczkowych      pzfp@pzfp.pl       22 521 06 71    

Slide 1
Fundusze pożyczkowe

szansą na rozwój Twojej firmy

Slide 1
Fundusze pożyczkowe

szansą na rozwój Twojej firmy

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Wyniki kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym

1 sierpnia 2022 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”.

W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty, które zaobserwowano w II kwartale oraz przewidywania banków na III kwartał 2022 r. Informacja została przygotowana na podstawie ankiety, którą na początku lipca 2022 r. wypełniły 23 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88%.

W II kwartale 2022 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, jako powód podając m.in. zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost ryzyka w niektórych branżach. Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie warunków kredytowania. Spadek popytu ze strony przedsiębiorstw, głównie na kredyty długoterminowe, wynikał ze spadku zapotrzebowania na finansowanie inwestycji.

Większość banków po raz kolejny zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, uzasadniając to pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem stóp procentowych. Banki obniżały marżę kredytową jednak nie zmieniały innych warunków kredytowania zakupu mieszkań. W opinii banków, znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe wynikał z pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmian w wydatkach konsumpcyjnych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenia standardów polityki kredytowej

Zgodnie z deklaracjami banków zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało ze wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju. Zmiany warunków kredytowania ograniczały się przede wszystkim do podniesienia marży kredytowej, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem. Zaobserwowany wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne był następstwem wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

Banki spodziewają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w III kwartale 2022 r. Ankietowane podmioty przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw (głównie dużych podmiotów) i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny.


Drukuj  

Polski Związek Funduszy Pożyczkowych
ul. Żurawia 32/34
00-515 Warszawa
Tel. kom. 602 413 685, Tel: 22 521 06 71

Serwis pzfp.pl administrowany przez Polski Związek Funduszy Pożyczkowych stosuje dla prawidłowego działania pliki cookies. Politykę prywatności, cel i sposób stosowania plików cookies można znaleźć wybierając przycisk "Polityka Prywatności".