Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi wytycznymi KE ma obecną perspektywę finansową.
Mówimy o trzech dokumentach:
- Wytyczne określają, jak stosować przepisy dotyczące komitetów monitorujących. Zawierają postanowienia w zakresie m.in. zasad funkcjonowania komitetów, ich składu, wymogów dla przedstawicieli podmiotów wchodzących w skład komitetów, ustanawiania komitetów, ich zadań, trybu działania i finansowania funkcjonowania, a także praw i obowiązków członka i zastępcy członka komitetu.
- Celem Wytycznych jest ujednolicenie procedury w zakresie księgowania wydatków, podsumowanie reguł dotyczących sporządzania i przekazywania przez IZ do KE zestawień wydatków i wniosków o płatność okresową oraz przygotowania prognoz wniosków o płatność do KE, określenie procedury i warunków współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami państwa członkowskiego i KE, zaangażowanymi w proces księgowania wydatków, wnioskowania o płatności i refundacji. Wytyczne opisują procesy i procedury takie jak: organizacja procesu księgowania wydatków (założenia organizacyjne procesu), otrzymywanie płatności z KE (w tym współpraca z MF), procedowanie wniosku o płatność do KE oraz rocznego zestawienia wydatków, tryb i warunki kalkulacji prognoz wniosków o płatność wysyłanych do KE.
- Wytyczne dotyczące szczegółowego opisu priorytetów (SZOP) krajowych i regionalnych programów na lata 2021-2027 wskazują warunki przygotowania i przyjmowania SZOP oraz określają zakres i formę informacji zawartych w SZOP. Wytyczne są stosowane od dnia ogłoszenia Komunikatu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w Monitorze Polskim.