4 maja Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom. Oznacza to, że jesteśmy o krok bliżej do tego, aby Krajowy Plan Odbudowy (KPO) mógł zacząć działać na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.
Ważne jest to, że w stosunku do pierwotnego projektu Planu, wersji przesłanej KE inaczej rozdzielono pieniądze między sektor rządowy i samorządowy. Z korzyścią dla władz lokalnych, ich pulę zwiększono z ok. 10,8 mld (29,9 proc. udziału) do wspomnianych 11,2 mld euro.
Budżet Funduszu Odbudowy to ponad 723,8 mld euro. Pomoc z tego funduszu będzie przyznawana w postaci bezzwrotnych grantów i niskooprocentowanych pożyczek. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld eur*, w tym:
-
23,9 mld euro* w formie dotacji,
-
34,2 mld euro w pożyczkach.
Polski Związek Funduszy Pożyczkowych uczestniczył w konsultacjach KPO na wszystkich etapach prac. Akcentowaliśmy konieczność włączenia zrzeszonych w naszej organizacji podmiotów do procesu wydatkowania przyznanych Polsce środków.